Kilpailutoiminta

Miekkailu on kuntoa kohottava ja virkistävä harrastus, jossa kilpaileminen ei ole välttämätöntä. Kilpailut antavat harrastukselle kuitenkin lisäulottuvuuden, jonka puitteissa miekkailijat voivat testata taitojaan ja fyysisiä sekä psyykkisiä ominaisuuksiaan.

Saimaan Säilät on osallistunut kilpailutoimintaan aktiivisesti. Menestys on vuosien saatossa ollut vaihtelevaa. 2015 loppuun mennessä 42 seuran miekkailijaa on saavuttanut jossain sarjassa SM-mitalin. Seuran jäsenten saavuttamien SM-mitaleiden määrä oli tuolloin yhteensä 113.

Vanhemman muistilista kisamatkoille

Kilpailujen järjestäminen viime aikoina

Seura järjesti vuonna 2016 kaikkiaan 4 kilpailua, joista merkittävin oli Asinsaaren kilpailu. Kalpamaratomimme on myös huomion arvoinen Kirgisian maajoukkueen osallistumisen ansiosta.

Poimintoja kilpailutuloksista 2018

Seuran jäsentenväliset kilpailut    
Pääsiäispistot 28.3.    
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
Kansalliset kilpailut    
Torniturnaus Kuopio 6.1.    
Kalpa miehet 18. Juha Käyhty
  24. Ilkka Seppänen
  30. Marko Saikko
     
Junioreiden Masters, Helsinki 20.-21.1.    
U12 17. Ari-Pekka Tarkiainen
  22. Justus Saikko
     
U14 tytöt 12. Pinja Saikko
     
U14 pojat 17. Akusti Tarkiainen
     
Kalpamaraton Lappeenranta 17.2.    
Naiset 15. Marja Jukkara
  18. Katariina Pönni
  27. Eeva Viinimäki
     
Miehet 17. Marko Saikko
  23. Juha Käyhty
     
Karjalan Kalvan kalpakilpailu,15.4., Joensuu    
     
Asinsaaren juniorikilpailu 6.-7.7.    
U12    
U14    
U14    
U17    
U17    
     
Junioreiden masters, Porvoo 16.-17.9.    
U14   Eetu Astikainen
    Antti-Pekka Tarkiainen
    Justus Saikko
    Erik Väätänen
     
U17   Pinja Saikko
     
U17   Akusti Tarkiainen
    Velizar Dimitrov
    Filip Väätänen
     
U17   Topi Siintovaara
    Antti Remsu
     
     
     
     
     
     
Kansainväliset kilpailut    
     
Vetrov Epee veteraani kalpa, Pietari 4.11.    
     
     
     
     
     
     
     
     
MM-, EM-, SM-kilpailut    
PM-mestaruuskilpailu18.3. Turku    
O50 12. Juha Käyhty
     
     
Veteraanien MM-kilpailut    
     
     
     
     
     
Veteraanien SM-kilpailut     
     
     

Poimintoja kilpailutuloksista 2017

Seuran jäsentenväliset kilpailut    
     
     
Pukki-Kuppi 18.12.    
U14 juokkuekisa 1.  
     
     
Tonttu-Kuppi 20.12.    
U12 1. Ari-Pekka Tarkiainen
  2. Eetu Astikainen
  3. Erik Väätänen
     
Pukki-Kalpa 21.12.    
Naiset 1. Marja Jukkara
  2. Eija Korhonen
  3. Nadja Kozlova
  4. eeva Viinimäki
     
Miehet 1. Jonni Korhonen
  2. Ilkka Seppänen
  3. Juha Käyhty
  4. Ilari Saarinen
     
Maaliskalpa 29.3.    
     
Helmikalpa 19.2.    
     
Tammikalpa    
     
Kansalliset kilpailut    
Junioreiden Masters, Turku 28.-29.10.    
U12 26. Eetu Astikainen
     
Nils Sjöblom memorial, Helsinki 7.10.    
Kalpa 35. Ilkka Seppänen
     
Kuutti Cup, Lappeenranta 30.9.    
U12 1. Ari-Pekka Tarkiainen
  2. Eetu Astikainen
  3. Justus Saikko
     
U17 6. Pinja Saikko
  7. Maiju Nyrhi
     
U17 4. Akusti Tarkiainen
  5. Antti Remsu
  6. Topi Siintovaara
  8. Velizar Dimitrov
     
Lappeenrannan pyörätuolimiekkailukilpailu 30.9.    
  3. Sirpa Reponen
     
Junioreiden masters, Porvoo 16.-17.9.    
U12 14. Eetu Astikainen
  15. Antti-Pekka Tarkiainen
  16. Justus Saikko
  18. Erik Väätänen
     
U14 11. Pinja Saikko
     
U14 13. Akusti Tarkiainen
  19. Velizar Dimitrov
  20. Filip Väätänen
     
U17 18. Topi Siintovaara
  22. Antti Remsu
     
Asinsaaren juniorikilpailu 7.-8.7.    
U12 3. Eetu Astikainen
  5. Erik Väätänen
  6. Antti-Pekka Tarkiainen
  7. Justus Saikko
     
U14 tytöt 6. Pinja Saikko
     
U14 pojat 10. Filip Väätänen
  11. Antti Remsu
  12. Akusti Tarkiainen
     
U17 tytöt 5. Pinja Saikko
  6. Katariina Pönni
     
U17 pojat 10. Eljas Hannonen
  11. Akusti Tarkiainen
     
Masters Finaali 2017 21.5. Espoo    
U14 3. Pinja Saikko
     
Allez kalpamaraton 13.5., Jyväskylä    
Miehet 15. Ilkka Seppänen
  18. Ilari Saarinen
     
Karjalan Kalvan kalpakilpailu,22.4., Joensuu    
U14 4. Antti Remsu
  5. Akusti Tarkiainen
     
Junioreiden suurkisat, Espoo 25.-26.3.    
U14 29. Akusti Tarkiainen
     
U12 22. Velizar Dimitrov
     
Savonlinnan nuorten otteluharjoitus 25.2.    
Pikkumiehet 1. Velizar Dimitrov
     
Pojat 2. Niklas Uusimäki
  3. Akusti Tarkiainen
     
Kalpamaraton Lappeenranta 18.2.    
Naiset 15. Marja Jukkara
  19. Eeva Viinimäki
     
Miehet 11. Jonni Korhonen
  13. Marko Saikko
  18. Ilkka Seppänen
     
Junioreiden Masters, Tampere 11.-12.2.    
U14 12. Pinja Saikko
U12 13. Justus Saikko
     
Turun veteraanikilpailu 21.1.    
Kalpa miehet 5. Ilkka Seppänen
  9. Anssi Tarkiainen
     
Torniturnaus Kuopio 7.1.    
Kalpa miehet 32. Marko Saikko
     
Kansainväliset kilpailut    
     
Vetrov Epee veteraani kalpa, Pietari 4.11.    
Kalpa yleinen 24. Marko Saikko
  25. Ilkka Seppänen
  30. Harto Laari
     
O70 2. Ilkka Seppänen
     
Sasän joukkue 10.  
     
MM-, EM-, SM-kilpailut    
Veteraanien EM-kilpailut 25.-28.5., Chiavari, Italia    
Kalpa O70 27. Ilari Saarinen
  28. Ilkka Seppänen
     
Veteraanien MM-kilpailut 15.-21.10. Maribor, Slovenia    
Floretti O70 43. Ilkka Seppänen
     
Kalpa O70 24. Ilkka Seppänen
  55. Ilari Saarinen
     
Veteraanien SM-kilpailut 11.-12.11. Helsinki    
Floretti O40-O70 3. Ilkka Seppänen
     
Kalpa O60-O70 2. Ilkka Seppänen
  5. Juha Käyhty
  7. Ilari Saarinen
     
Sasän joukkue 3. Ilkka Seppänen, Ilari Saarinen ja Juha Käyhty

Poimintoja kilpailutuloksista 2016

Seuran jäsentenväliset kilpailut    
Joulukalpa    
Juniorit 14.12. 1. Akusti Tarkiainen
  2. Eljas Hannonen
  3. Pinja Saikko
  3. Antti Remsu
  5. Topi Siintovaara
  6. Maiju Nyrhi
     
Minijuniorit 19.12. 1. Velizar Dimitrov
  2. Erik Väätänen
  3. Eetu Viinimäki
  3. Justus Saikko
     
Aikuiset 22.12. 1. Ilkka Seppänen
  2. Jonni Korhonen
  3. Marko Saikko
  3. Joose Korhonen
  5. Marja Jukkara
  6.  Anssi Tarkiainen
  7. Eeva Viinimäki
     
Kevätkalpa 30.5.    
Juniorit 1. Pinja Saikko
  2. Katariina Junnikkala
  3. Eljas Hannonen
  3.  Eetu Viinimäki
  5. Justus Saikko
     
Vanhemmat juniorit 1. Jonni Korhonen
  2. Ilkka Seppänen
  3. Ilari Saarinen
  3. Benjamin Nikkari
  5. Marko Saikko
  6. Joose Korhonen
  7. Eija Korhonen
  8. Anssi Tarkiainen
     
Kansalliset kilpailut    
Torniturnaus Kuopio 6.1.    
Kalpa miehet 10. Jonni Korhonen
     
Levi Open 2016 30.-31.1.    
Kalpa miehet 3. Ilkka Seppänen
  8. Ilari Saarinen
Floretti miehet 6. Ilkka Seppänen
     
Espoo Masters 2015 6.-7.2.    
U12 20. Pinja Saikko
     
Kalpa maraton Lappeenranta 5.3.    
Kalpa miehet 16. Jonni Korhonen
  18. Ilari Saarinen
  19. Ilkka Seppänen
  20. Marko Saikko
     
Kerttula Memorial 9.4.    
Kalpa miehet 28. Jonni Korhonen
  33. Ilari Saarinen
  39. Ilkka Seppänen
     
Minizorrojen kevätkisa, Helsinki 21.5.    
Kalpa U12 6. Pinja Saikko
  12. Akusti Tarkiainen
     
Asinsaaren juniorikilpailu 8. - 9.7.    
Kalpa U12 5. Pinja Saikko
  7. Akusti Tarkiainen
     
Kalpa U14 3. Pinja Saikko
     
Junioreiden Masters, Porvoo 10.-11.9.    
Kalpa U14 tytöt 6. Pinja Saikko
     
Kalpa U14 pojat 24. Akusti Tarkiainen
     
Junioreiden Masters, Turku 22.-23.10.    
Kalpa U14 tytöt 3. Pinja Saikko
     
EFC U14 Masters Espoo 20.11.    
Kalpa U14 tytöt 25. Pinja Saikko
     
Kirkkonummi Open Veteran competition    
Kalpa 3. Ilkka Seppänen
     
Kansainväliset kilpailut    
Veteraanikilpailut Hampurissa    
Kalpa O70 2. Ilari Saarinen
     
Ohrid Lake Cup 2016 27.8.-28.8.    
Kalpa veteraanit 7. Ilkka Seppänen
  8. Ilari Saarinen
     
Kalpa yleinen 9. Ilkka Seppänen
     
Floretti veteraanit 2. Ilkka Seppänen
     
Vetrov Epee veteraani kalpa, Pietari 5.-6.11.    
Kalpa 29 Harto Laari
     
MM-, EM-, SM-kilpailut    
Veteraanien joukkue EM 5.5.-8.5.    
Grand veterans kalpa 8.

Juokkueessa Ilkka Seppänen, Juha Kallio ja Jan Bade

 

     
Veteraanien MM-kilpailut, Stralsund 10.-16.10.    
Floretti miehet 70+ 26. Ilkka Seppänen
     
Kalpa miehet 70+ 22. Ilkka Seppänen
     
Joukkuekalpa, miehet 14. Joukkueessa Ilkka Seppänen, Seppo Lauhio, Jan Bade, Hans Andersson ja Jarmo Hirvonen
     
Veteraanien SM-kilpailut Helsinki 29.-30.10.    
Kalpa naiset O50 8. Marja Jukkara
     
Floretti miehet yhdistetty O40 7. Ilkka Seppänen
     
Kalpa miehet yhdistetty O50 8. Ilkka Seppänen
     

Poimintoja kilpailutuloksista 2015

Seuran jäsentenväliset kilpailut    
Joulukalpa    
Juniorit 1. Pinja Saikko
  2. Pietu Ström
  3. Katariina Junnikkala
     
Vanhemmat juniorit    
     
     
     
     
     
Kevätkalpa 1.6.    
Juniorit 1. Antti Huopio
  2. Pinja Saikko
  3. Katariina Junnikkala
     
Vanhemmat juniorit 1. Joose Korhonen
  2. Ilari Saarinen
  3. Jonni Korhonen
  3. Benjamin Nikkari
  5. Marko Saikko
  6. Eija Korhonen
     
     
Kansalliset kilpailut    
Karjalan Kalvan 10v juhlakilpailu 28.-29.11.    
Kalpa U20 1. Jonni Korhonen
  6. Joose Korhonen
Kalpamaraton 5. Jonni Korhonen
  7. Ilari Saarinen
  9. Marko Saikko
Joukkuekilpailu 2. Joukkueessa Ilari Saarinen, Jonni Korhonen ja Marko Saikko
     
Espoo Masters 2015 7.-8.11.    
Kalpa U12 24. Pinja Saikko
     
YM Juhlakilpailu 31.10.-1.11.    
Kalpa miehet 28. Jonni Korhonen
     
Nils Sjöblom Memorial 19.9.    
Kalpa miehet 30. Ilkka Seppänen
  35. Ilari Saarinen
     
Porvoo Masters 2015 12.-13.9.    
Kalpa U12 8. Pinja Saikko
     
Asinsaaren juniorikilpailut 3.-4.7.    
Kalpa minijuniorit U11 3. Pinja Saikko
Kalpa kadetit U17 5. Tuisku Lindberg
  8. Niilo Jurvanen
Kalpa juniorit U20 3. Jonni Korhonen
  5. Niilo Jurvanen
     
Porvoon miekkailijoiden 10v Juhlakilpailu 23.5.    
Kalpa yli 15-vuotiaat 6. Jonni Korhonen
  9. Marko Saikko
     
Allez 30v Juhlakilpailu 18.4.    
Yksilökilpailu 12. Jonni Korhonen
  14. Ilkka Seppänen
  15. Niilo Jurvanen
  18. Ilari Saarinen
  26. Marko Saikko
Joukkuekilpailu    
Saimaan Säilät 1 7. Jonni Korhonen
    Niilo Jurvanen
Saimaan Säilät veteraanit 9. Ilkka Seppänen
    Ilari Saarinen
    Marko Saikko
     
Erkki Kerttula Memorial 2015 28.3.    
Kalpa miehet 37. Marko Saikko
  39. Jonni Korhonen
  40. Ilari Saarinen
     
Espoon Junioreiden Suurkisat 20.-22.3.    
Kalpa juniorit U15 18. Andrej Milov
Kalpa kadetit U17 31. Andrej Milov
     
Kalpamaraton Helsinki 15.3.    
Kalpa miehet 16. Jonni Korhonen
  22. Ilkka Seppänen
  31. Ilari Saarinen
     
Levi Open 2015 31. - 1.2.    
Kalpa miehet 8. Ilari Saarinen
     
Junioreiden Masters kisa Espoo 31.-1.2.    
Kalpa minijuniorit U11 20. Pinja Saikko
Kalpa juniorit U15 7. Andrej Milov
     
Torni turnaus Kuopio 3.1.    
Seniorit 8. Jonni Korhonen
  15. Marko Saikko
  18. Ilari Saarinen
  23. Ilkka Seppänen
     
Kansainväliset kilpailut    
Veterans Vetrov epee, Pietari 3.-4.10.    
Kalpa 10-16 Ilari Saarinen
  21-28 Harto Laari
     
Ohrid Cup 2015 29.-30.8. Makedonia    
Epee men veterans 10. Ilari Saarinen
  11. Marko Saikko
Team Romania 3. Marko Saikko
     
MM-, EM-, SM-kilpailut    
Veteraanien MM-kilpailut Limoges, Ranska 19.-25.10.2015    
Kalpa miehet 70v 28. Ilkka Seppänen
  47. Ilari Saarinen
Floretti miehet 70v 30. Ilkka Seppänen
Kalpa joukkue 8. Joukkueessa Ilari Saarinen, Ilkka Seppänen, Jan Bade, Seppo Lauhio ja Jarmo Hirvonen
Veteraanien EM-kilpailut Porec, Kroatia 14.5.-17.5.2015    
Kalpa miehet 70v 18. Ilari Saarinen
  31. Ilkka Seppänen
     
Saimaan Säilien juhlakilpailu. Veteraanien SM-kilpailut 10.10.2015    
Kalpa miehet 60-70v 3. Ilkka Seppänen
  5. Ilari Saarinen
  6. Harto Laari
Kalpa miehet 40v 8. MarkoSaikko
Floretti miehet 40-70v 3. Ilkka Seppänen
Säilä miehet 40-60v 5. Marko Saikko
Kalpa joukkue 4. Joukkueessa Ilkka Seppänen, Ilari Saarinen, Harto Laari ja Marko Saikko

Poimintoja kilpailutuloksista 2014

Seuran jäsentenväliset kilpailut    
Joulukalpa 17.12.    
Juniorit 1. Katariina Junnikkala
  2. Pinja Saikko
Joulukalpa 17.12    
Vanhemmat juniorit 1. Saska Surakka
  2. Niilo Jurvanen
  3. Joose Korhonen
  3. Jonni Korhonen
Joulukalpa 18.12    
Yleinen sarja 1. Jonni Korhonen
  2. Marko Saikko
  3. Ilkka Seppänen
  3. Benjamin Nikkari
  5. Tuomas Koski
  6. Jose Saborit
  7. Jani Leppänen
  8. Eija Korhonen
  9. Harto Laari
     
     
Kansalliset kilpailut    
Joensuun kalpakilpailu 11.-12.10.    
Kalpa seniori 2. Jonni Korhonen
Kalpa juniorit U20 3. Jonni Korhonen
  7. Joose Korhonen
  8. Andrej Milov
Kalpa juniorit U15 6. Andrej Milov
     
Asinsaaren nuorten kalpakilpailut    
Minijuniorit U11 5. Pinja Saikko
Kadetit 5. Niilo Jurvanen
  7. Saska Surakka
  9. Tuisku Lindberg
  12. Mänttäri Samu
Juniorit 3. Jonni Korhonen
  3. Saska Surakka
     

Junioreiden Masters kisa Espoo 8.-9.11.

   
Kalpa minijuniorit U11 21. Pinja Saikko
Kalpa juniorit U15 18. Andrej Milov
     
     
Kansainväliset kilpailut    

Kupittaa Tournament 18.10.

   

Kalpa veteraanit

10. Ilari Saarinen
     
MM-, SM-kilpailut    

Veteraanien MM miekkailut Debrecen, Unkari 21.-26.10.

   
Kalpa miehet 70v 3. Ilari Saarinen
  44. Ilkka Seppänen
Kalpa joukkue 12.

Joukkueessa Ilkka Seppänen, Ilari Saarinen, Seppo Lauhio ja Jan Bade

Veteraanien SM 6.9.    
Kalpa yli 50v 3. Ilari Saarinen
Floretti yli 40v 2. Ilkka Seppänen
Kalpa joukkue 1. Joukkueessa Ilari Saarinen, Ilkka Seppänen ja Marko Saikko
     

Poimintoja kilpailutuloksista 2012

Kansainväliset kilpailut    
Levi Open, Levi 28.1    
Kalpa, miehet 14. Ilari Saarinen
Juniorikilpailut, Viipuri 5.5    
Tytöt, alle 15 v. 7. Ruut Wasama
Junioreiden ja minijunioreiden PM-kilpailut, kalpa, Espoo 29.9    
Pojat alle 15 v. 20. Niilo Jurvanen
Pojat alle 17 v. 59. Jonni Korhonen
Kupittaa Tournament, kalpa 13-14.10    
Miehet, yleinen sarja 74. Tuomas Koski
Veteraanisarja, miehet 12. Ilari Saarinen
Veteraanien A. Vetrov Tournament, Pietari 27.10    
Miesten ja naisten yhteiskilpailu 14. Ilari Saarinen
  16. Harto Laari
SM-kilpailut 2012    
Junioreiden kalpa, Helsinki 21.1    
Pojat alle 17 v. 23. Jonni Korhonen
Veteraanien kalpa Savonlinna 8.9    
  3. Ilari Saarinen
Kansalliset kilpailut    
Minijuniorien Masters -kilpailu, Porvoo 12.2    
Pojat alle 15 v. 14. Saska Surakka
  16. Niilo Jurvanen
Juniorien Suurkisat, Espoo 10.3, kalpa    
B-sarja, pojat 23. Jonni Korhonen
C-sarja, pojat 17. Niilo Jurvanen
  21. Saska Surakka
C-sarja, tytöt 16. Ruut Wasama
Kalpamaraton, Helsinki 17.3    
Miehet 23. Ilari Saarinen
  24. Tuomas Koski
Kalpamaraton, Jyväskylä 28.4    
Yleinen sarja 10. Erik Raatikainen
  11. Tuomas Koski
  24. Ilari Saarinen
Joukkuekilpailu 4. SaSä
Asinsaaren minijuniori- ja kadettiikisat, kalpa 6-7.7    
Tytöt ja pojat alle 13 v. 6. Aaron Wasama
  8. Miro Mänttäri
Tytöt alle 15 v. 3. Ruut Wasama
Pojat alle 15 v. 9. Niilo Jurvanen
  10. Saska Surakka
Kalpa, pojat alle 17 v. 3. Jonni Korhonen
  7. Benjamin Nikkari
  8. Saska Surakka
Nils Sjöblom Memorial, Helsinki 15.9    
Kalpa, miehet 25. Tuomas Koski
Minijunioreiden Masters-kilpailu, Porvoo 22.9, kalpa    
Pojat alle 15 v. 3. Saska Surakka
Karjalan Kalvan kalpakilpa Joensuu 20.10    
Pojat alle 20 v. 2. Jonni Korhonen
  4. Joose Korhonen
  8. Rico Martikainen
Tytöt ja pojat alle 15 v. 1. Saska Surakka
  2. Niilo Jurvanen
  5. Arttu Hägg
Veteraanit 1. Ilari Saarinen
Seuran jäsentenväliset kilpailut ja seuraottelut    
Kevätkalpa, kv kutsukilpailu, Lappeenranta 21.4    
Yleinen sarja 3. Tuomas Koski
  3. Erik Raatikainen
  14. Ilari Saarinen
Tytöt ja pojat alle 17 v. 2. Jonni Korhonen
  5. Bejamin Nikkari
Tytöt ja pojat alle 15 v. 2. Joose Korhonen
  3. Niilo Jurvanen
  3. Ruut Wasama
  5. Rico Martikainen
  8. Aaron Wasama
Joulukalpa, Lappeenranta 17.12    
Minijuniorit 1. Andrej Milonov
  2. Miro Mänttäri
  3. Christian Kiljunen
  3. Veeti Heikkinen
  5. Aapo Loimalahti
  6. Paulus Tukia
  7 Katariina Junnikkala
Joulukalpa, Lappeenranta 20.12    
Seniorit ja vanhemmat juniorit 1. Jonni Korhonen
  2. Tuomas Koski
  3. Ilari Saarinen
  3. Niilo Jurvanen
  5. Jani Leppänen
  6. Rico Martikainen
  7. Harto Laari
  8. Marko Saikko

 

Poimintoja kilpailutuloksista 2011

Kansainväliset kilpailut    
Levi Open, Levi 29-30.1    
   Floretti, miehet:  7.  Ilari Saarinen
   Kalpa, miehet 14.  Ilari Saarinen
Avoin minijuniorien kalpa, Pietari 7.5    
   Tytöt, alle 13 v. 8. Ruut Wasama
   Pojat, alle 13 v. 3. Saska Surakka
  5. Lauri Sihvo
  9. Daniel Nikkari
  10. Aaron Wasama
  13. Tuisku Lindberg
   Pojat, alle 16 v. 5. Jonni Korhonen
  6. Benjamin Nikkari
Veteraanijoukkueiden PM-kilpailut, Riika, Latvia 24.9    
   Kalpa, miehet, yli 40 v  17. Ilari Saarinen
  21 Ilkka Seppänen
Veteraanien A. Vetrov Tournament, Pietari 8.10    
   Kalpa, sekasarja yli 40 v 9. Ilari Saarinen
  11. Harto Laari
  14. Ilkka Seppänen
Kupittaa Tournament, Turku 23.10    
   Kalpa, miehet yli 40 v 5. Ilari Saarinen
SM-kilpailut 2011    
   Kalpa, pojat alle 20 v, Helsinki 15.1 21.  Arimo Kerkelä
   Veteraanit, Savonlinna 13.-14.8    
       * kalpa , miehet yli 50 v ja yli 60 v yhdistetty sarja 3. Ilari Saarinen
  3. Ilkka Seppänen
       * floretti, miehet yli 50 v ja yli 60 v yhdistetty sarja 3. Ilkka Seppänen
Kansalliset kilpailut    
Minijuniorien Masters -kilpailu, Lappeenranta 12.2    
   Kalpa, tytöt ja pojat alle 13 v 3. Niilo Jurvanen
  7. Saska Surakka
  8. Ruut Wasama
  12. Lauri Sihvo
  16. Aaron Wasama
   Kalpa, pojat alle 15 v 11. Jonni Korhonen
  12. Joose Korhonen
  14. Onni Purontaka
Juniorien Suurkisat, Espoo 11-13.3    
   Kalpa, tytöt ja pojat alle 13 v 4. Niilo Jurvanen
  10. Lauri Sihvo
  16. Saska Surakka
   Kalpa, tytöt ja pojat, alle 15 v 16. Jonni Korhonen
  18. Niilo Jurvanen
  27 Lauri Sihvo
   Kalpa, pojat alle 20 v 19. Arimo Kerkelä
Kalpamaraton , Jyväskylä 9.4    
   Miehet 19. Arimo Kerkelä
  32. Ilari Saarinen  
Minijunioreiden Kevätkarnevaalit,Espoo 29.5    
   kalpa, joukkue, tytöt ja pojat alle 13 v  3. SaSä 1)
Asinsaaren juniorikisat 8-9.    
   Kalpa, tytöt ja pojat alle 13 v 3. Niilo Jurvanen
  9. Saska Surakka
  10. Lauri Sihvo
  11. Tuisku Lindberg
   Kalpa, tytöt alle 15 v 2. Ruut Wasama
   Kalpa, pojat alle 15 v 2. Jonni Korhonen
  7. Saska Surakka
  8. Niilo Jurvanen
  10. Lauri Sihvo
  12.  Joose Korhonen
   Kalpa, pojat alle 17 v 6. Jonni Korhonen
   Kalpa, pojat alle 20 v 2.   Arimo Kerkelä
Espoo Masters –kilpailu, Espoo 17-18.9    
   Kalpa, pojat alle 15 v 5. Saska Surakka
  13. Niilo Jurvanen
   Kalpa, pojat alle 17 v 12 Jonni Korhonen
Karjalan Kalvan kalpakilpailu, Joensuu 15-16.10    
   Miehet 18. Ilari Saarinen
   Veteraanit 6. Ilari Saarinen
   Tytöt ja pojat alle 15 v 1.  Niilo Jurvanen
  2. Saska Surakka
  4. Joose Korhonen
  5. Ruut Wasama
   Pojat alle 20 v 5. Jonni Korhonen
Minijuniorien joukkuekalpa, Lappeenranta 17.12 2. SaSä 2)
     

1) SaSä:n joukkue ”Alfonsin kaarti” (Saska Surakka, Niilo Jurvanen, Lauri Sihvo ja Ruut Wasama) valittiin kisojen parhaan maskotin väkästelleeksi joukkueeksi. Maskottina oli ”ritari Alfons”, seuran velvoitetuomarina kilpailussa toiminut Arimo Kerkelä. 

  2) SaSä:n joukkue: Niilo Jurvanen, Saska Surakka, Rico Martikainen